The Blog

İlkokul yabancı dil kitapları, çocukların yabancı dil temellerini tam olarak almaları ve daha sonraki yıllarda bu temelin üstüne ileri seviyede eğitim eklemeleri açısından büyük önem taşır. İlkokul öğrencileri için başta Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere pek çok yabancı dil kitapları yayımlanır. Ancak son yıllarda bu kitaplara çok çeşitli özellikler eklenmiş durumda. Öğrencilerin yabancı dili eğlenerek ve sıkılmadan öğrenmeleri için yayınevleri kitaplarda ilgi çekici ve etkili içeriklere yer vermekte.

İşte ilkokul öğrencileri için yabancı dil kitaplarında bulunması gereken 5 özellik:

 1. Yabancı Dil Kitapları Öğrencilerin Yaşlarına Uygun Olmalı
  Yabancı dil kitaplarının öğrencilerin yaşlarına uygun olmaları, bu kitapların sahip olmaları gereken özelliklerin başında gelir. Kitapların öncelikle ilkokul öğrencilerinin düzeylerine hitap etmeleri ve onların ilgilerini çekecek içeriklere yer vermeleri gerekir. İçerikler yayınevleri ve uzmanlar tarafından hazırlandıkları için, kitap seçiminde öncelikle yayınevini incelemek karar vermeyi kolaylaştırır.
 2. Yabancı Dil Kitapları Renkli ve Bol Görselli Olmalı
  İlkokul öğrencilerinin ilgisini çeken unsurlar, ortaokul ve lise öğrencilerinin ilgilerini çeken unsurlara göre farklılık gösterir. Ancak konu yabancı dil öğrenmek olduğunda bu unsurlar çok daha önemli hâle gelir. Bu nedenle ilkokul düzeyinde hazırlanan yabancı dil kitaplarının olabildiğince ilgi çekici, renkli ve bol görselli olmaları gerekir. Renkli bir kapakla daha ilk sayfadan başlayarak etkileyici içeriklere yer veren kitaplar, öğrencilerin yeni bir dille tanışma süreçlerini kolaylaştırır.
 3. Eğlenceli Tematik Yapıya Sahip Olmalı
  İlkokul öğrencilerinin konuları öğrenirken sıkılmamaları için, konuların öğrencilere eğlenceli şekilde aktarılmaları gerekir. Hem dil bilgisi hem de kelime bilgisi konularının eğlenceli temalarla işlenmeleri, bu nedenle yabancı dil kitaplarında aranan özellikler arasında bulunur. İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar için çok tercih edilen Almanca dil kitabı olan Das Zauberbuch Starter Lehrbuch, bu özelliklerin tümünü taşımakta ve çocukların Almanca’ya eğlenerek merhaba demelerini sağlamakta. Dört kitaptan oluşan bu seride Bert adlı bir sihirli ayı, dört çocukla bir maceraya atılmakta ve bu macerada karşılaştıkları zorluklar için öğrencilerden Almanca dilinde yardım istemekte.
 4. Akıllı Tahta Uygulamalarına Sahip Olmalı
  Son yıllarda öğrenme yöntemlerine teknolojinin sağladığı avantajların eklenmesi, yayınevlerini dijital içerikler hazırlamaya zorladı. Özellikle eğitim ve öğretim sürecine akıllı tahtaların girmesi, etkileşimli öğrenme döneminin başlamasını sağladı. Artık pek çok yabancı dil kitabında hem ses CD’leri hem de akıllı tahta uygulamaları yer almakta ve almalı da.
 5. Kitaplar Flash Kart ve Hikâye Kartları ile İlgi Çekici Olmalı
  Son yıllarda ilkokul düzeyine özel hazırlanan yabancı dil kitapları, öğrencilerin yabancı dili görsellerle öğrenmelerini sağlayan flash kartlar ve hikâye kartları sunmakta. Bu kartlar öğrencilerin özellikle bol tekrar isteyen yabancı kelimeleri öğrenmelerini çok kolay hâle getirmekte. Bu da iyi bir yabancı dil kitabının sahip olması gereken özellikler arasında öne çıkmakta.
Yol Tarifi
Hemen Ara