The Blog

Kolay İngilizce öğrenme yöntemleri, İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok araştırdıkları ve önemsedikleri konulardan biri. Küçük yaşlarda yabancı dile maruz kalmayan kişilere İngilizce öğrenmeye çalışmanın zor gelmesi oldukça doğal. Ancak İngilizce öğrenmeyi belirli yöntemlerle kolaylaştırmak ve hızlandırmak mümkün.

İşte hem öğrenciler hem de yetişkinler için kolay İngilizce öğrenme yöntemleri:

Öğrenme Şekline Uygun İngilizce Ders Kitapları Seçmek
Herkesin öğrenme şekli farklı olduğundan, öncelikle kişinin öğrenme şekline uygun İngilizce ders kitabını seçmesi gerekir. İnsanların öğrenme şekilleri görsel ve işitsel olarak ya da harekete dayalı olarak değişir. İngilizce ders kitaplarının bazıları makalelere ve yazma etkinliklerine ağırlık verirken, bazıları da dinleme ve konuşma metinlerine ağırlık verir. Doğru seçim İngilizce öğrenme sürecini kolaylaştırdığı gibi, hızlandırır da. Dolayısıyla bu unsur kolay İngilizce öğrenme yöntemleri arasına girer.

Çevrimiçi İçerikler Sunan Bir Yayınevi Seçmek
Günümüzde pek çok yayınevi öğrencilere ve yetişkinlere sadece basılı yayınlar değil, çevrimiçi içerikler de sunar. Bu da ders konuları hakkında videolara, dinleme metinlerine ve etkinliklere ulaşabilmeyi sağlar ve İngilizce öğrenmeyi kolaylaştırır. Özellikle dil bilgisi ve kelime bilgisinin temellerini alma aşamasında bu içerikleri kullanmak, bilgilerin üstüne yenilerini ekleme ve üst seviyelere atlama sürecini hızlandırır. Çevrimiçi içerikler sunan yayınevleri arasında dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan ve profesyonel yayınlar üreten Helbling English, Richmond Publishing ve ELI Publishing yer alır.

Kelimelerin Karşılıklarını Çağrışımlarla Öğrenmek
En çok kullanılan ve işe yarayan kolay İngilizce öğrenme yöntemleri arasında çağrışım yöntemi yer alır. Uygulanması oldukça basit olan bu yöntem, kelimelerin karşılıklarını hatırlamakta zorlanan ve unutan kişilerin çok işine yarar. Çağrışım yönteminde kelimelerin okunuşlarını ana dilde bir kelimenin okunuşuna benzetmek ve kelimenin çağrıştırdığı herhangi bir şeyi hatırlamak gerekir. Örneğin, İngilizce’de dungeon kelimesinin Türkçe karşılığı zindan ve kelimenin okunuşu “d?nj?n/dancın”dır. Bu kelimenin Türkçe’de zindan anlamına geldiğini hatırlamak için kelime, okunuşu olan “dancın” sesine benzetilir. Bu ses, zindandaki mahkumların parmaklıklara vurarak çıkardıkları sesleri akla getirir.

Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Yeni Kelimeleri Kartlara Yazarak Oyun Tasarlamak
İngilizce öğrenirken, öğrencilerin ve yetişkinlerin karşısına pek çok yeni kelime çıkar. Bu kelimeleri öğrenmek için öğrenciler yeni kelimeler listesi oluştururlar ki, bu yöntem çoğu zaman kelimelerin kalıcı olarak öğrenilmesi konusunda yetersiz kalır. Bunun yerine yeni kelimelerin her birini ayrı kartlara yazmak ve oyunlar oluşturmak, kelime öğrenmeyi çok daha kolay hâle getirir. Bu da kolay İngilizce öğrenme yöntemleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak çağrışımdan sonra gelir.

İngilizce Hikâye Kitapları ve Romanlar Okumak
İngilizce kitaplar okumak her ne kadar ilk aşamada zor gelse de, alışkanlık hâline getirildiğinde kolay İngilizce öğrenme yöntemleri arasında favorilerden birine dönüşür. Bu yöntemin işe yaraması için karşılaşılan her yabancı kelimenin sözlükteki karşılığına bakmamak, hikâyenin olay örgüsüne ve cümlelere göre kelimenin anlamını bulmaya çalışmak gerekir. Kitap okumak, sadece kelime bilgisini geliştirmekle kalmaz, İngilizce dil bilgisini de pekiştirir.

Yol Tarifi
Hemen Ara